morfoli definitie

credit rapid online ifn

morfolí (morfolésc, morfolít), vb.1. A bălmăji, a bîigui, a mesteca greu. – 2. A se mînji, a se murdări. – Var. morcioli, morceli (Trans., Banat, Olt., a clefăi, a se îngloda). Creație expresivă, cf. molfăi, mozoli.Der. morfoleală, s. f. (acțiunea de a morfoli; lucru de mîntuială); morfolit, s. n. (molfăială); mormînji, vb. (Mold., a lucra de mîntuială), prin încrucișare cu mînji; mormînjeală, s. f. (Mold., lucru de mîntuială, neterminat). Rut. morféliti, pe care Bogrea, Dacor., IV, 835, îl indica drept sursă a rom., trebuie să provină de la el. – Cf. morînci. verb tranzitivmorfoli

morfolì v. 1. a molfăi: baba morfolia în gingii un crâmpeiu de covrig CAR.; 2. a mototoli; 3. fig. a strica: a morfoli arta. [V. molfăì]. verb tranzitivmorfolì

credit rapid online ifn

morfolí (a ~) (fam.) vb., ind. prez. 1 sg. și 3 pl. morfolésc, imperf. 3 sg. morfoleá; conj. prez. 3 morfoleáscă verb tranzitivmorfoli

MORFOLÍ, morfolesc, vb. IV. Tranz. (Fam.) 1. A mesteca un aliment cu gingiile, în lipsa dinților; a molfăi; p. ext. a mânca încet, cu greutate, fără poftă, a mesteca alene; a morfologi. ◊ Expr. A morfoli vorbele = a vorbi nedeslușit, a îngăima, a bolborosi. ♦ A învârti între dinți, a roade un lucru necomestibil. 2. P. anal. A suci și a răsuci un lucru pe toate părțile; a frământa, a mototoli. ♦ Fig. A degrada, a întina, a terfeli, a deteriora, a strica. – Formație onomatopeică. verb tranzitivmorfoli

morfolésc v. tr. (rudă cu ung. morzsolni, a fărămiți, a mozoli. V. molfăĭ). Vest. Moscolesc, mozolesc, rod cu gingiile, fiind-că n´am dințĭ. Fig. Stric, execut prost, nu pricep: morfolesc arta. V. morcĭolesc, mormînjesc. verb tranzitivmorfolesc

Sinonime,conjugări si rime ale cuvantuluimorfoli

morfoli  verb tranzitiv infinitiv infinitiv lung participiu gerunziu imperativ pers. a II-a
(a)morfoli morfolire morfolit morfolind singular plural
morfolind morfoliți
numărul persoana prezent conjunctiv prezent imperfect perfect simplu mai mult ca perfect
singular I (eu) morfolesc (să)morfolesc morfoleam morfolii morfolisem
a II-a (tu) morfolești (să)morfolești morfoleai morfoliși morfoliseși
a III-a (el, ea) morfolește (să)morfoleai morfolea morfoli morfolise
plural I (noi) morfolim (să)morfolim morfoleam morfolirăm morfoliserăm
a II-a (voi) morfoliți (să)morfoliți morfoleați morfolirăți morfoliserăți
a III-a (ei, ele) morfolesc (să)morfolească morfoleau morfoli morfoliseră
Lista de cuvinte: a ă b c d e f g h i î j k l m n o p q r s ș t ț u v w x y z